Żywe Muzeum Piernika – Toruń

Pieczenie prawdziwych pierników w Toruniu wpisane było w moją listę 50 rzeczy, które zrobię przed 50-tką. I udało się! W drodze powrotnej ze Skansenu w Sierpcu zajechaliśmy do Torunia. Jakimś cudem dostaliśmy się do Muzeum chociaż większość biletów była już wyprzedana. Dlatego jeśli będziecie się tam wybierać koniecznie zróbcie wcześniej rezerwację.

Wizyta w muzeum to fajna przygoda. W zasadzie udział w warsztatach to bardziej adekwatna nazwa. Pokaz prowadzą stylowo poprzebierani przewodnicy, cudownie wczuci w rolę. Uczestnicy dowiadują się ciekawostek  na temat składników używanych do przygotowania ciasta, poznają tajniki wyrabiania, leżakowania i pieczenia. Wszystkiego można powąchać, dotknąć, posmakować. Grupa przygotowuje ciasto, a gdy jest już gotowe przechodzi o nadania mu formy i pieczenia.

Jasiek świetnie sobie radził z wałkowaniem ciasta, odciskaniem w drewnianej foremce i docinaniem. Nie mógł się doczekać kiedy piernik wyjdzie wreszcie z pieca.

Gotowe pierniczki zabraliśmy na pamiątkę, podonie jak dyplom czeladniczy. Wizyta baaardzo nam się podobała, chociaż z perspektywy dziecka oceniam że teoretyczny wstęp można by skrócić na rzecz na przykład zdobienia pierniczków. Bo zabawy z przysmakami mieliśmy spory niedosyt.

Muzeum czynne jest codziennie od 10 do 18. Interaktywne pokazy rozpoczynają się o pełnych godzinachCeny biletów:dzieci poniżej 3 roku życia – wstęp bezpłatny, dzieci, uczniowie niepełnosprawni – wstęp bezpłatny, dzieci, uczniowie, studenci (do 26 roku życia) – 9,5 zł, seniorzy (od 60 lat) – 12,50 zł, dorośli – 14 zł.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s